Diskuze na téma prosazování lovu nonstop na vodách ČRS.

V neděli proběhla přednáška (veřejná diskuze) na pískovně, kterou si zorganizovali především naši členové, věnující se lovu trofejních kaprů. Diskuzi organizoval a vedl Ondřej Kopačka.

Tématem diskuze bylo: prosazování lovu nonstop na svazových vodách, co můžou pro změny v ČRS udělat jednotliví členové.

Přednášející byli: Dušan Hýbner-předseda SÚS ČRS (středočeský územní svaz)

                        Ing. Karel Koranda- místopředseda JčÚS (jihočeský územní svaz)

                        Miroslav Poupa – vedoucí sekce položená

Mezi posluchači byli i členové výboru naší MO: hospodář Jan Fiala a jeho zástupce Jan Moudrý.

Pokusím se Vám popsat, jak diskuze probíhala. Přednášející nás zasvětili do problematiky prosazování jakýkoliv změn. Co se týká především nonstop rybolovu, tak máme ze zákona povolené 2 výjimky na kraj, které využíváme (Lipno, a na rok 2018 Hněvkovice). Další úpravy by znamenali změnu zákona, jehož otevřením se vystavujeme nebezpečí, že této příležitosti využijí někteří politici ve prospěch komerčního rybaření a mohou podpořit převedení našich revírů do soukromého vlastnictví. Ale toto je již krajní situace.

V této problematice zatím zkouší (p.Hýbner) provézt změnu v době lovu, např. letní/zimní doba lovu. Ale to je zatím v začátcích jednání.

Ze strany posluchačů byla vytýkána především zkostnatělost ČRS a pomalá reakce na jakékoliv změny a přizpůsobení se modernímu lovu ryb. Co s tím mohou jako řadoví členové dělat?

Dle p.Hýbnera je problémem nezájem běžných členu se angažovat ve vedeních MO. Pokud se mají prosadit nějaké změny, musí se začít od spoda, od řadových členů. Ti musejí být aktivní, např. v případě “kaprařů” založit sportovní odbor, pořádat závody, vézt specializované kroužky (např. Tábor má LRU feeder), kandidovat do výborů, ale i udržovat pořádek kolem vody atd.

P.Koranda popsal, jak funguje rada ČRS. V této radě jsou vysláni zástupci jednotlivých územních svazů (2 na svaz, celkem 15 členů). I když Jihočeši a Středočeši se pokusí předložit nějaký návrh, stále zde sedí zástupci ostatních svazů, kteří nemají zájem o nějaké změny a jsme potom přehlasováni. A pokud budou tito zástupci nadále ve svých funkcích, nic se nezmění. Jedinou cestou je opět v těchto krajích zvolit nové zástupce. A toho můžou naši členové dosáhnout pouze kladnou propagací, přesvědčování ostatních členů o smyslu chodit na schůze a aktivně se zajímat o dění okolo ČRS. Pokud si budou všichni jen stěžovat na sociálních sítích, nic se nezmění.

            Jako další přednášející si vzal slovo Miroslav Poupa. Je to vedoucí nové závodní sekce položená. Jsou to v podstatě závody v lovu na položenou v kaprařském stylu pod hlavičkou ČRS, což je poprvé v ČR. Nejedná se tedy o závody pořádané soukromou osobu, ale veškerý zisk půjde zpátky na konkrétní účely – podpora dětí a mládeže (70 %), podpora handicapovaných rybářů (20 %) a nákup násady lína (10 %). Cílem sekce „položená“ je podpora a organizace závodního rybolovu na svazových vodách, podpora dětí a mládeže v rámci ČRS, handicapovaných rybářů, pořádání úklidových akcí typu „Čisté břehy“ a v neposlední řadě také propagace moderního pojetí lovu kapra a upozornění na potřeby současných rybářů. Podaří-li se nám splnit většinu stanovených cílů,  lze předpokládat, že náš příklad budou následovat i další ÚS ČRS.
Zároveň přikládáme odkaz pro případné zájemce, kteří by se chtěli těchto závodů zúčastnit.
http://crs-sus.cz/1-rocnik-krajskeho-preboru-sus-v-lovu-ryb-udici-na-polozenou-2/

Toto je jeden z příkladů, jak lze zájmy “kaprařů” propagovat, aby získali požadavky rybářů “svojí váhu” u rady ČRS.

Petrův zdar.


Přátelé rybáři, v neděli 16. července od 10:00 proběhne slibovaná přednáška a debata na téma prosazování lovu nonstop na svazových vodách, co můžou pro změny v ČRS udělat jednotliví členové a s tím související témata jako např. možnosti zapojení členů do dění v organizaci atd. Účast přislíbili na toto téma odborníci na slovo vzatí – pan Dušan Hýbner – předseda SÚS ČRS a předseda HO Rady ČRS a za nás za Jižany pan Ing. Karel Koranda – místopředseda JčÚS. Oba tito pánové se touto problematikou dlouhodobě zabývají.

Kiosek na pískovně nám zdarma poskytne prostor, v případě velkého zájmu i aparaturu s mikrofonem, aby bylo slyšet. Kapacita pro případ, že by pršelo, je zhruba 80 lidí, v případě hezkého počasí je neomezená. Komu není současný stav lhostejný, může přijít a určitě se dozvíme spoustu zajímavých informací, případně se budeme moci i zeptat na věci, které nás zajímají. 

Očekávám klidnou debatu bez překřikování přátel, které spojuje stejný koníček a vášeň rybaření. Těším se na Vás,

Ondřej Kopačka.